Болонський процес |
|||||||||
Делегація України на чолі з міністром освіти і науки Станіславом Ніколаєнком після підписання відповідних документів продовжила разом з учасниками форуму з інших країн Європи роботу над визначенням пріоритетів у процесі створення єдиного європейського простору вищої освіти до 2010 року. Сьогодні першочерговим завданням національної вищої освіти є приєднання до Болонського процесу. Без великого ризику помилитися, можна прогнозувати, що незабаром з‘явиться велика кількість публікацій, монографій й дисертацій, в яких будуть аналізуватися проблеми прозорості та порівнянності ступенів, двоциклічності вищої освіти, запровадження системи кредитів на зразок ECTS системи, мобільності студентів та викладачів, забезпечення якості вищої освіти, підвищення привабливості здобуття вищої освіти у європейських закладах та з інших проблем Болонського процесу. Автори майбутніх публікацій не забудуть і про фундаментальні принципи Magna Charta Universitatum, адже Болонська декларація 1999 року спирається саме на цей документ, в якому проголошується прихильність університетів до європейських гуманістичних традицій, необхідність забезпечення свободи навчання і досліджень, нероздільність навчання і досліджень в університетах, а також автономію, моральну та інтелектуальну незалежність університетів від будь-якої політичної і економічної влади. "Це дуже важливо, якщо врахувати, що незалежність і автономія університетів дають можливість вищій освіті і науковим дослідженням безперервно пристосовуватися до змін у потребах суспільства і наукового прогресу." (цитата з Magna Charta). Пропонуємо до Вашої уваги наступні матеріали за цією темою: Матеріали розміщені на сайті призначені виключно для ознайомлення. Усі права на матеріали належать відповідним організаціям і приватним особам.
Бібліографічні покажчики |
Європейська та євроатлантична інтеграція України у сфері вищої освіти Бібліографічний покажчик до якого входять книги, статті з журналів, які є в бібліотеці нашого університету за період з 2002 по 2004 роки українською та російською мовами ( 92назви ).Частина 1. Європейська та євроатлантична інтеграція України у сфері вищої освіти Бібліографічний покажчик до якого входять книги, статті з журналів, які є в бібліотеці нашого університету за період з 2003 по 2006 роки українською та російською мовами ( 88назв ).Частина 2.
Книги, статті |
Електронну версію можна переглянути в а.250, 510, 25А, 248А. Журавський В.С., Згуровський М.З. Болонський процес: головні принципи входження в Європейський простір вищої освіти Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри) Подано аналіз структурного реформування системи вищої освіти в країнах Західної, Центральної і Східної Європи в процесі формування єдиного освітнього, наукового і суспільно-економічного простору європейського регіону, що дістав назву Болонського процесу. Розглянуто основні складові структурного реформування вищої освіти, переваги та ризики, які з цими змінами пов'язані. Це науково-методичне видання призначене для керівників вищих навчальних закладів, рад ректорів, працівників-практиків міністерств і відомств, викладачів, студентів та аспірантів вищих навчальних закладів України. електронна версіяБолонський процес : цикли, ступені, кредити: Монографія/ Л.Л.Товажнянський, Є.І.Сокол, Б.В.Клименко.– Харків:НТУ "ХПІ", 2004.– 144 С. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри) Подано аналіз основних офіційних документів Болонського процесу стосовно ступенів і циклів вищої освіти, а також системи кредитів ECTS. До монографії додається диск з текстами багатьох європейських документів стосовно Болонського процесу та документами, що були розроблені в НТУ "ХПІ" в процесі підготовки до педагогічного експерименту щодо запровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Для науково-педагогічних працівників системи вищої освіти, студентів і аспірантів вищих навчальних закладів України. електронна версіяНаціональна доповідь щодо вступу України в Болонський процес.– К.:ТОВ "Освіта України", 2004.– 31 с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
Україна на шляху до Болоньї. Модернізація вищої освіти України і Болонський процес: Матеріали до першої лекції / Уклад. М.Ф.Степко, Я.Я.Болюбаш, К.М.Левківський, Ю.В.Сухарніков; відп. ред. М.Ф.Степко. – К.: Изд. , 2004. – 26 с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
Представлено інформаційні матеріали для вищих навчальних закладів стосовно ідей та документів Болонського процесу для першої лекції. Болонський процес: Модель структури додатку до диплому/Укл.: З.І.Тимошенко, О.І..Козаченко, А.М.Грехов, Ю.А.Гапон, Ю.І.Палеха.– К.:Вид-во Європейського ун-ту, 2003.– 73 с.– На укр., рос. та англ. мовах Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
У виданні розкривається модель структури додатка до диплома, яка розроблена Об'єднаною Європейською комісією, Радою Європи і робочою комісією і ЮНЕСКО/CEPES. Вища освіта України і Болонський процес: Навчальна програма для аспірантів і магістрів та перепідготовки викладачів вищ. навч. закл.– Київ;Тернопіль:ТДПУ, 2004.– 18 с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
МЕТА: ознайомлення з основними завданнями, принципами та документами, прийнятими в рамках Болонського процесу, оволодіння методами та засобами їх запровадження у вищу освіту України. Болонський процес у фактах і документах (Сорбонна-Болонья-Саламанка-Прага-Берлін) / Упорядники: Степко М.Ф., Болюбаш Я. Я., Шинкарук В. Д., Грубінко В. В., Бабин І. І. – Тернопіль: Вид-во ТДПУ ім. В. Гнатюка, 2003. – 52 с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри) Метою цього видання є ознайомлення українського освітнього співтовариства з основними документами, прийнятими в рамках Болонського процесу. Знання цих документів дозволить українським вищим навчальним закладам оцінити свої можливості щодо вжиття окремих заходів, спрямованих на унормування структур і дій , прийнятих і/або тих, що приймаються європейським освітнім співтовариством. електронна версіяВища освіта України і Болонський процес: Навчальний посібник / За редакцією В.Г Кременя. Авторський колектив: М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук, В.В. Грубінко, І.І. Бабин. - Тернопіль: Навчальна книга -Богдан, 2004.-384с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
Посібник укладено на основі навчальної програми дисципліни «Вища освіта України і Болонський процес» (Київ -Тернопіль: Вид-во ТДГГУ ім. В. Гнатюка, 2004. - 18 с.), затвердженої Міністерством освіти і науки України (лист№ 14/18.2-715 від 09.04.2004 p.), вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах та узгоджено із пропонованою структурою змісту навчального курсу, рекомендованого Європейською Кредитно-трансферною Системою (ECTS). Іноземні мови в навчальних закладах:Науково-методичний журнал,№ 5.– К.:"Педагогічна преса", 2009.– 112 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) На шляху до європейського та світового освітнього простору/ За матеріалами сайта www.mon.gov.ua// Іноземні мови в навчальних закладах.- К., 2009.- № 5.- С. 4-8. електронна версія Діалектика вищої освіти: трансформація від декларації до реалізації [Текст]:навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів/ О.Головко В., О.Гримблат С., І.Барановський Д.– Х.:Еспада, 2009.– 304 с. Місце знаходження: - а.511 (зал науково-техніч.літ-ри)
Книга присвячена актуальному питанню сучасності — інтеграції вищої освіти України в Європейський і світовий освітній простір. Розглядаються основні тенденції і критерії вищої освіти як в міжнародних глобальних, так і регіональних аспектах, подаються головні документи міжнародних форумів. Велика увага надається висвітленню приєднання України до Болонського процесу і її участі в інтеграційних процесах, питанням реалізації реформ вищої освіти. Педагогіка і психологія:Вісник АПН України,№ 1.– К.:"Педагогічна преса", 2009.– 159 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Бєліков С.Б., Климов О.В. електронна версія Педагогіка і психологія: Вісник АПН України.- К.: "Педагогічна преса", - 2009.- , № 2.- 159 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Бабин І.І. Вища освіта України: Теоретичний та науково-методичний часопис.- К.: Інститут вищої освіти АПН України.- 2009.- , № 2.- 127 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Бойко А. Вища школа:Науково-практичне видання,№ 4.– К.:Вища шк., 2009.– 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Голубенко О. З огляду на те, що відповідно до Болонської декларації, яку підписали практично всі європейські країни, в 2010 році має завершитися розбудова європейського простору вищої освіти, нагальною потребою є створення та запровадження єдиної національної системи оцінювання знань студентів, адаптованої до європейських стандартів. На підставі зіставлення систем оцінювання знань студентів як єдину пропонуємо використовувати модифіковану 12-бальну шкалу. її перевагами є те, що, з одного боку, вона за своїми параметрами найбільше серед існуючих у країні наближена до шкали ЕСТБ та, з іншого боку, практично збігається зі стандартною (шкільною) 12-бальною шкалою, якою послуговуються в Україні мільйони учнів і вчителів. При цьому показник загальної кількості успішних студентів (а не тільки студентів-бюджетників), які навчаються з середнім балом 7...12, пропонуємо визначати величиною приблизно 68 % відносно усього контингенту успішних студентів, а оптимальним діапазоном частки студентів-бюджетників, які мають середній бал 7... 12 і згідно з чинним законодавством мають підстави для отримання стипендії, можна вважати 67...83 % від загальної кількості студентів-бюджетників. У цьому діапазоні конкретне оптимальне значення частки студентів-бюджетників для будь-якого ВНЗ залежить від додержання норми ДАК з якості навчання (50 %) при різній кількості студентів-контракників та якості їхнього навчання. Подальші дослідження в означеному напрямку полягають в аналізі статистичних даних щодо успішності навчання студентів вищих навчальних закладів країни та формулювання пропозицій стосовно оптимізації решти показників успішності навчання, гармонізованих зі шкалою ЕСТБ та національною рамкою кваліфікацій. Вища школа: Науково-практичне видання.- К.: Вища шк.- 2009.- , № 5.- 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) Впровадження інноваційних технологій навчання задля забезпечення якості освіти та ефективного міжнародного співробітництва : [досвід Харківського національного університета радіоелектроніки]/ М.Бондаренко, Н.Лєсна, В.Рєпка// Вища школа.- К., 2009.- № 5.- С. 58-65. Вища школа: Науково-практичне видання.- К.: Вища шк.- 2009.- , № 8.- 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) Комюніке Всесвітньої конференції з вищої освіти - 2009 "Нова динаміка вищої освіти і науки для соціальної зміни і розвитку" (8 липня 2009)// Вища школа.- К., 2009.- № 8.- С. 98-104. електронна версія Вища школа: Науково-практичне видання.- К.: Вища шк.- 2009.- , № 9.- 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Еш С. Вища школа: Науково-практичне видання.- К.: Вища шк.- 2009.- , № 11.- 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань)
Жильцов О. Вища школа: Науково-практичне видання.- К.: Вища шк.- 2010.- , № 1.- 128 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) Про запровадження у вищих навчальних закладах України європейської кредитно-трансферної системи : Наказ МОН України від 16 жовтня 2009 р. № 943 : [з додатками]// Вища школа.- К., 2010.- № 1.- С. 75-91. електронна версія Теорія і практика управління соціальними системами : філософія, психологія, педагогіка, соціологія:Фахове видання з психології, педагогіки, філософії,№ 2.– Х.:НТУ "ХПУ", 2009.– 131 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) Модернизация высшей школы Украины в условиях интеграции в европейское образовательное пространство В статье освещаются основные проблемы образовательной системы Украины, затрагиваются вопросы построения новой модели управления национальной образовательной системой, коррелирующей с инновационным характером видоизмененной системы образования, которое отвечает Болонским принципам. Теорія і практика управління соціальними системами : філософія, психологія, педагогіка, соціологія: Фахове видання з психології, педагогіки, філософії.- Х.: НТУ "ХПУ", 2009.-, № 4.- 131 с. Місце знаходження: - а.248-а (зал періодичних видань) Европейская интеграция в образовании и социокультурная обусловленность процессов модернизации образования. В работе отмечается, что современная мировая практика развития образования в условиях цивилизационных изменений и поиска новой образовательной парадигмы все больше ориентируется на формирование интегративных тенденций. Рассматривается органичное соединение основных тенденций развития высшего образования в Болонском процессе, способствующем, по мнению автора, осмыслению и осовремениванию национальных институтов высшего образования в соответствии с новой картиной мира, автор показывает, что Болонский процесс (как интеграционный) призывает к совместимости интересов всех участников образовательного процесса на основе сохранения разнообразия и уважения культурных традиций. Болонський процес і навчання впродовж життя/ М.Ф.Степко, Б.В.Клименко, Л.Л.Товажнянськийи.– Харків, 2004.– 111 с. Цей документ –невеликий за обсягом, але надзвичайно змістовний – заслуговує глибокого вивчення і осмислення всіма членами вітчизняного університетського співтовариства –від студента до міністра, бо він проголошує фундаментальні принципи, " які зараз і завжди повинні бути основою призначення університетів". електронна версіяОсновні засади розвитку вищої освіти України в контексті Болонського процесу (документи і матеріали 2003 – 2004 рр.) / За редакцією В.Г. Кременя. Авторський колектив: М.Ф. Степко, Я. Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук, В.В. Грубінко, І.І. Бабин. – Тернопіль: вид-во ТДПУ імені В. Гнатюка, 2004.– 147 с.
Рекомендовано вченою радою тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, протокол № 6 від 27.01.2004 р.
Корисні посилання | |