Знай і люби свій край

Запорізька старовина

Барви Запоріжжя

Добірка посилань

    Запорізька старовина

    «Пізнай свій край… себе, свій рід, свій нарід,
    свою землю – і ти побачиш свій шлях у життя.
    Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності…»

    Г. Сковорода

     

    Запорожская старина [Текст] : Специальный вып.: № 4. - К., Запорожье : НИИ Казачества Запорожское отделение, 2007. - 486 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516)

     

        

       Материалы сборника охватывают широкий круг вопросов, посвященных проблемам запорожского казачества, освещают его роль в истории украинского государства, раскрывают влияние казацкой культуры на формирование сознания украинского общества.


    Запорозька старовина: Щоріч. зб. наук.-краєзнав. матеріалів. Вип. 1 / Упоряд. К.Бакуров, В.Шевченко, О.Шостак; Худож. оформл. Є.Прокоф’єв. - Запоріжжя: ВПК Запоріжжя, 1995. - 165 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       З історії козацтва написано чимало. Разом з тим, розпорошеність фактів і концепцій по сторінках тисяч наукових студій меншого або більшого формату ускладнює можливість для громадського загалу проникнути у глибинну сутність цього унікального не лише в історії нашої країни, але й Європи соціального феномена. Отже сьогодні стоїть завдання створення комплексного узагальнюючого дослідження з історії українського козацтва. Ми прекрасно усвідомлюємо всю його складність. Адже здійснення його потребуватиме не лише великих інтелектуальних зусиль, але й значних матеріальних затрат. Разом з тим, п'ять років існування проблемної наукової інституції переконливо довело спроможність сучасних дослідників справитися з цим важливим завданням. Саме у рамках окресленого великого проекту ми оцінюємо відновлення у новій якості періодичного видання Науково-дослідного інституту козацтва «Запорозька старовина», яке стане тим друкованим органом, що акумулює на своїх сторінках традиції і новітні здобутки козацтва, об'єднає наукову громадськість навколо подальшого ґрунтовного дослідження його історії та сучасного розвитку.


    Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків/Пер. з рос. І. І. Сварника; Упоряд. іл. О. М. Апанович; Худож. В. М. Дозорець.— Львів: Світ, 1990.—319с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       Перший том містить розгорнуту характеристику запорізьких вольностей, гідрографії, природних умов і ресурсів краю. Докладно описана історія і топографія восьми січей, склад і адміністративно-територіальний уклад Запоріжжя, органи влади і судочинство, розвиток школи. Окремі розділи присвячені одягу, побуту і заняттям, озброєнню козаків, їх стратегії і тактиці. Для викладачів, студентів, істориків, етнографів, пропагандистів.


    Голобуцький Володимир. Запорозьке козацтво.— К. : Вища шк., 1994.— 539 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       Чи знаєте ви, в які часи і за яких умов виникло козацтво, як утворилася Запорозька Січ? Що вам відомо про боротьбу козаків проти панської Польщі, турецьких і татарських завойовників, про Визвольну війну українського народу під проводом уславленого гетьмана Богдана Хмельницького? Прочитавши книгу, ви пройдете героїчними шляхами майже трьохсотрічної історії козацької минувшини аж до останнього вільного подиху Запорозької Січі, трагічно обірваного волею Катерини II. В основі дослідження — цікаві вітчизняні і зарубіжні історичні джерела, що багатогранно розкривають картину життя і побуту, матеріальної і духовної культури запорожців, які давно зажили надійної світової слави. Для викладачів і студентів, наукових працівників і лекторів, широкого кола читачів.


    Запорожці: До історії козацької культури /І. Кравченко, Ю. Іванченко. — К. : Мистецтво, 1993. — 400 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       У збірнику зібрано найрізноманітніші матеріали з питань історії запорозького козацтва, зокрема з питань культури козаків, які створили багато високохудожніх історичних дум і пісень, літописів, творів живопису та архітектури, козаків, котрих називають "лицарями Бароко". Книга ілюстрована багатьма кольоровими та чорно-білими репродукціями творів давнього українського мистецтва.


    Сухінін Д.В. Запорозькі козаки: героїчні захисники Русі-України. —Запоріжжя: Дике Поле, 2009. — 352 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       Присвячується нашим великим пращурам переможцям у війнах та битвах минулих століть. Низький уклін та вічна памя'ть.


    Голобуцький В. О. Запорізька Січ в останні часи свого існування. (1734—1775 рр.) / Передмова В. С. Мороза. — Дніпропетровськ: Січ, 2004. — 421 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       Одному з найбільш захоплюючих періодів історії запорозького козацтва, так званої Нової Січі (1734—1775 рр.), присвячена книга відомого українського історика В. О. Голобуцького.


    Уривалкін О.М., Уривалкін М.О. Гетьмани України та кошові Запорозької Січі. — К.: Дакор, КНТ, 2008. — 395с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 
        

       В історії українського народу особливе місце посідає козацтво - його гордість, його сила й протягом багатьох століть його опора. У XVI ст. козаки заснували Запорізьку Січ - військово-політичну організацію з виборністю керівників і з рівним правом участі усіх козаків у виборах. Формально найвища влада на Січі належала Військовій козачій раді. На раді козаки обирали собі керівника -кошового або гетьмана. З середини XVII ст. ці посади мають різні значення. Кошовий отаман - керівник Запорозької Січі, а титул «гетьман» мав значення правителя України (козацької держави). Дане видання на широкому обсязі фактичного матеріалу розповідає про кошових отаманів та гетьманів, з якими пов'язана історія становлення козацтва, боротьба за незалежність України та багато інших цікавих історичних подій. Книга створена на основі архівних документів, досліджень широкого кола істориків та мемуарів сучасників подій. Видання буде корисним як фахівцям, так і тим, хто цікавиться вітчизняною історією.


    Барви Запоріжжя

    «Ні, ти не знаєш добре України,
    Якщо на Запоріжжі не бував,
    Де небо – то від хвиль дніпрових синє,
    То золоте – від степових заграв»

    Петро Ребро



     

    Кузьменко Н., Чернолуцкий В. Популярные очерки истории Александровска. — Том I: Рождение города (1770-1820). — Запорожье: Дикое Поле, 1997. — 152 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       "Рождение города" — первая книга, открывающая трехтомный летописный цикл истории города Запорожья. Книга содержит значительное количество интересных подробностей о строительстве крепости, положившей начало городу Александровску, о его первых поселенцах, о судьбах запорожцев, изгнанных со своих исконных земель, торговле и ремеслах, градостроительстве и городских нравах. Книга привлекает тем, что, являясь популярным очерком истории города, содержит подлинные архивные материалы, достаточно умело дозированные и осмысленные. Она лишена предвзятости суждений и крайности оценок и обращена ко всем, кто интересуется историей. Необычно оформленная запорожской художницей Наталией Коробовой, эта книга может стать своеобразной визитной карточкой города.

       

    Волова Л. А., Чуприна А. А. Александровскъ. Запорожье. — Запорожье: «Запорозька Січ», 1997. —145 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       Книга молодых запорожских журналисток Лии Воловой и Анны Чуприны прослеживает пунктиром историю города, начиная со времен седой древности и до наших дней. Исторические факты, фрагменты хроники послужили отправной точкой для изложения основных вех его многовекового бытия, а элементы фантазии и живой оригинальный язык делают издание привлекательным не только для учителей и школьников, но и для всех интересующихся краеведением и понимающих толк в авторской публицистике. Рассчитана на самый широкий круг читателей.

       

    Супруненко В. П. Запорожский край. Популярная энциклопедия. — Запорожье: ВАТ «Мотор Січ», 2003. —217 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       Самые значительные и чудесные открытия происходят в детстве. И начинаются они сразу же за порогом - с первых шагов по родной земле. На ее тропинках оказывается можно найти все, чем живет человечество, что является сутью его природного бытия. Путешествие по краю, где родился и вырос, - это знакомство с его уникальными заповедными уголками, природными дивами и историческими памятниками, традициями народов и племен, чьи следы и сегодня встречаются на ветреных степных перепутьях.

       

    Как это было. Очерки истории Запорожского края. — Запорожье: Керамист, 2009. — 136 с.

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518) 

       Книга представляет собой серию очерков по истории Запорожского края. В популярной, увлекательной форме на основе архивных материалов и газетных публикаций прошлых лет описаны важные для запорожцев события, которые происходили с 1948 по 2008 гг. Книга предназначена для широкого круга читателей.

       

    Запорожжя індустріальне: Історія і сьогодення. — Запоріжжя: Дике Поле, 2009. — 368 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       Історико-документальне видання дає уявлення про становлення Запорізького краю через розвій його промислового комплексу, науки, освіти. Історичні нариси, які за хронологічним принципом розкривають етапи розвитку різних галузей промисловості області, поєднані з розповіддю про окремі підприємства. Завдяки цьому виникає уявлення і про історичне, і про сучасне обличчя Запорожжя як потужного енергетичного, промислового, наукового центру України. В книзі використані архівні фотодокументи та оригінальні твори знаних запорізьких фотохудожників.

       

    Твоє майбутнє - земля за порогами. Вип. 4. — Запоріжжя: Дніпровський металург, 2007. —170 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518) 

       Твоє майбутнє — земля за порогами. За матеріалами доповіді про стан навколишнього природного середовища в Запорізькій області у 2006 році. У цьому виданні книги (випуск № 4) надана інформація про стан навколишнього природного середовища в Запорізькій області у 2006 році. Читачі можуть ознайомитися з досить повною характеристикою природних умов на території Запорізького краю. У книзі надається порівняльна характеристика показників забруднення навколишнього природного середовища за декілька років, що дає можливість встановити безпосередній зв'язок між рівнем промислового виробництва та якістю природних ресурсів (атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, надр і мінеральних ресурсів, рослинного та тваринного світу). Особлива увага приділяється питанням природно-техногенної безпеки, результатам державного контролю, управління та моніторингу довкілля, впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення. Висвітлено пріоритети екологічної політики, питання наукових досліджень та впровадження в галузі екології, екологічної освіти, інформування громадськості, громадського руху, а також міжнародного співробітництва в природоохоронній діяльності.

       

    Беляева Л. Прогулки по любимому городу [Текст] : посвящается 240-летию Запорожья / Л. Беляева. — Запорожье : ТОВ "ВПО "Запоріжжя", 2010. — 88 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518) 

       Автор книги приглашает читателей в увлекательное путешествие по родному городу. Запорожье, как и все города на свете, определяется своей самобытностью. Оно имеет интересную историю и необычную судьбу, предсказать которую невозможно. У города - свое выразительное лицо, неповторимый архитектурный колорит, яркий природный пейзаж. Запорожье представляет нашу страну, занимая не последнее место среди таких же красавцев-городов Украины. Книга рассчитана на любознательного читателя, будет интересна не только школьникам, но и учителям, краеведам, экскурсоводам. В нее входят материалы, опубликованные в запорожской газете "Правда".

       

    Мандруємо запорізькими просторами: Путівник-довідник. — Запоріжжя: ПП «АА Тандем», 2008. — 64 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518) 

       В книзі подані карти-схеми та докладний перелік туристичних об'єктів та подій, цікавих для туристів, по всіх районах та містах Запорізької області. Книга розрахована на широке коло читачів, туристів, всіх, хто любить та бажає мандрувати нашим мальовничим краєм.

       

    Киценко М. П. Хортиця в героїці і легендах.—Дніпропетровськ: Промінь, 1972. — 146 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       Хортиця — найбільший острів на Дніпрі — має давню героїчну історію. Тут бували київські князі Олег, Ігор та Ольга. Цей острів був важливим опорним пунктом Запорозької Січі у боротьбі з турецько-татарськими завойовниками. З ним пов'язані і події Великої Вітчизняної війни. Про минуле, сучасне і майбутнє легендарної Хортиці ви прочитаєте на сторінках цієї книжки. Розраховано на масового читача.

       

    Супруненко В. П. Остров Хортица. Тайна географических названий: топонимика, природа, достопримечательности. — Запорожье: Просвіта, 2010. — 48 с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518 

       Эта брошюра, в которой расшифровуются названия хортицких балок, скал и плавневых озер — своеобразный подробный путеводитель по легендарному острову. В древних, старинных и совсем новых географических именах Хортицы отражены ее уникальная природа, археологические находки, яркая история края за порогами, казацкие легенды и предания.

       

    Супруненко В.П. Запорожская Сечь на острове Хортица. — Запорожье: Керамист, 2010. — 48с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи (а.518 

       Брошюра представляет собой своеобразный путеводитель по историко-культурному комплексу «Запорожская Сечь» на острове Хортица - обобщенному образу казацких столиц XVI-XVIІІ столетий. На ее страницах также собраны разнообразные сведения о казацкой культуре, традициях и быте запорожцев.

       

    Запорізький краєзнавчий музей. Путівник. — Дніпропетровск: Промінь, 1972. —102с.
    Переглянути зміст

    Місце знаходження:  чит. зал гуманітарних наук (а.516) 

       У Запорізькому краєзнавчому музеї зібрана велика кількість унікальних експонатів і матеріалів, які розповідають про славне героїчне минуле цього куточка землі української, про його світле сучасне, природу, народне господарство, побут і культуру. Путівник допоможе самостійно ознайомитись з експозицією музею.

       

    Добірка посилань

      http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Zaporizhia.htm - Запоріжжя та Хортиця, 2003, 2006 і 2009 роки (фото)

      http://www.photoukraine.com/russian/articles?id=195 - Запоріжжя – край свободи

      http://khortitsa.org/tag/lehendy-hortytsi/ - Історія Хортиці

Головна бібліотеки - Віртуальні виставки