"Мова - душа кожної національності,
її святощі, її найцінніший скарб...
У мові наша стара й нова культура,
ознака нашого національного визнання...
І поки живе мова - житиме й народ як національність.
Не стане мови - не стане й національності:
вона геть розпорошиться поміж дужчим народом..

Іван Огієнко

     

     Огієнко І. Історія Української літературної мови/ І.Огієнко.- К.: Либідь, 1995.- 294 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)


    Фундаментальна праця визначного діяча українського відродження Івана Огієнка, що вперше видається у нашій державі (написана 1949 р.), цінна тим, що в стислій, доступній формі оглядає тисячолітній період української літературної мови, «тернисту й круту дорогу» її розвитку. Основні етапи розвитку мови — від княжої доби до наших днів — автор розглядає крізь призму різноманітних історичних факторів, ролі окремих письменників (від І. Котляревського, М. Максимовича, Т. Шевченка, П. Куліша до А. Кримського, Є. Тимченка, М. Рильського) в удосконаленні літературної мови, докладно з'ясовує, яких негативних наслідків завдали процесові творення літературної мови репресії цензурних відомств царської Росії та політика партійно-більшовицького терору проти українського відродження в 20 —30-х роках XX ст. Книга виконує роль своєрідного підручника з історії української літературної мови. Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, учителів, учнів загальноосвітніх шкіл, усіх, хто цікавиться вітчизняною культурою, джерелами духовності українського народу.

     

     Ющук І.П. Українська мова: Підручник/ І.П.Ющук.- К.: Либідь, 2004.- 640 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Підручник містить відомості про походження, розвиток і структуру сучасної української мови як цілісної функціональної системи. Розглянуто її усну (звучання) і писемну (правопис) форми. Деякі мовні явища висвітлено по-новому. Для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів. Може бути корисний для тих, хто самостійно підвищує свої знання з української мови.



     

     Українська мова: Енциклопедія/ Редкол.: В.М.Русанівський, О.О.Тараненко, М.П.Зяблюк, Є.А.Карпіловська, І.Р.Вихованець.- 2-ге вид., випр. і доп.- К.: "Українська енциклопедія" ім. М.П.Бажана, 2004.- 821 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    В енциклопедії на основі досягнень сучасного мовознавства подано відомості про українську мову та українське мовознавство. В ній розкрито термінологічні одиниці, номенклатурні одиниці, розглянуто різні аспекти опису української мови, вміщено основні поняття загального мовознавства. Багато статей присвячено мовознавцям, письменникам, які зробили істотний внесок у розвиток української мови, філологічної науки тощо. В низці статей ідеться про установи та організації, друковані органи, які ведуть дослідження і пропаганду української мови. Видання друге, виправлене і доповнене. Книга містить 1935 статей, карту, ілюстративний матеріал і таблиці. Розрахована як на філологів, так і на широке коло читачів.



     

     Ткаченко О. Українська мова і мовне життя світу/ О.Ткаченко.- К.: ТОВ "Спалах", 2004.- 272 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Працю присвячено розвиткові й сучасному станові української мови в усіх труднощах її становлення, що дістають всебічне висвітлення (географічне, історичне, соціолінгвістичне, культурологічне тощо) в зіставленні з відповідними ситуаціями інших мов світу. Написана в популярній формі книга призначається всім шанувальникам української мови, насамперед представникам суспільних наук.



     

     Хрустик Н.М. Сучасна українська літературна мова: Морфеміка. Словотвір: Практикум: Навч. посібник для студ. вищ. навч. закл./ Н.М.Хрустик, Л.І.Хаценко.- К.: Центр навч. літератури, 2005.- 136 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Посібник містить вправи і завдання, що передбачають закріплення теоретичних знань з морфеміки та словотвору у взаємозв'язку цих дисциплін, а також у їх зв'язку із морфологією. Для студентів спеціальності "Українська мова та література".



     

     Тоцька Н.І. Сучасна українська літературна мова. Фонетика. Орфоепія. Графіка і орфографія: Завдання і вправи: Навч. посібник/ Н.І.Тоцька.- К.: Вища шк., 1995.- 151 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Посібник містить завдання і вправи до розділів «Фонетика», «Орфоепія», «Графіка», «Орфографія» курсу сучасної української літературної мови. Спрямовує роботу студентів на поглиблене, проблемне вивчення спеціальної літератури. Поряд з традиційними завданнями і вправами подано ряд завдань, що передбачають вивчення дискусійних питань або таких, що зумовлюють їх дискусійне розв'язання. Новим, порівняно з іншими аналогічними збірниками є підрозділ з фонетичної стилістика. Розділ «Орфографія» містить також вправи, що передбачають вивчення змін в українському правописі історії його формування. Для студентів філологічних факультетів вищих навчальних закладів.



     

     Шкуратяна Н.Г. Сучасна українська літературна мова: Модульний курс: Навч. посібник для студ. нефілологічних. спец. вищ. навч. закл./ Н.Г.Шкуратяна, С.В.Шевчук.- К.: Вища шк., 2007.- 823 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Містить теоретичний і практичний матеріал курсу сучасної української літературної мови, структурований за відповідними блоками. У теоретичних блоках докладно висвітлено розділи курсу, практичні охоплюють вправи для поточного контролю, запитання і завдання для самоконтролю та завдання для модульного контролю. Для студентів нефілологічних спеціальностей вищих навчальних закладів.



     

     Фразеологія перекладів Миколи Лукаша: словник-довідник/ укл. : О. І. Скопченко, Т. В. Цимбалюк.- К.: Довіра, 2003.- 735 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    Пропонований словник-довідник — перша и історії вітчизняної лексикографії спроба якнайповніше описати індивідуально-авторські вживання фразеологічних одиниць, приказок, примовок, прислів'їв та ін. и мові перекладів видатного українського перекладача, літературознавця, лексикографа другої половини XX ст. Миколи Лукаша. До словникового реєстру ввійшло понад 6 тисяч фразеологізмів, паремій, усталених порівнянь тощо. Видання призначене для широкого читацького загалу — мовознавців, перекладачів, літераторів, учителів, студентів, усіх шанувальників рідного слова.



     

     Караванський С. Пошук українського слова, або боротьба за національне "я" / С.Караванський.- К.: Академія, 2001.- 240 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)




    "Пошук українського слова..." — цикл популярних бесід про лексику нашої мови, розрахований стати у пригоді шукачам якісного українського слова. Він знайомить з найтиповішими помилками зрусифікованого українського мовлення. Заразом накреслює напрями вживання самобутніх українських словотворчих моделей, творення конкурентоздатної української термінології. Проаналізовано конкретні лексичні пошуки деяких лексикографів. Окремі міркування не позбавлені дискусійності. Адресовано шанувальникам українського слова та всім небайдужим до долі української мови в Україні.



     

     Коваль А.П. Крилаті вислови в українській літературній мові. (Афоризми, літературні цитати, образні вислови)/ А.П.Коваль, В.В.Коптілов.- 2-е вид., перераб. і доп.- К.: Вища школа, 1975.- 336 с.

    Місце знаходження:  чит. зал навчальної літератури (а.512)






    У книжці зібрано крилаті вислови в українській літературній мові, подано пояснення та ілюстрації до них. Автори не тільки з'ясовують походження висловів, а й показують особливості їх вживання, відзначають переосмислення, розширення чи зміну значення. Розрахована на літературознавців, викладачів, журналістів.



    Статті за темою
    в передплачених періодичних виданнях

           


          Матвіяс І.Г. Діалектна основа словозміни в українській літературній мові/І. Г. Матвіяс // Мовознавство. - 2006. - № 5. - С. 52 – 65.
          Місце знаходження: а. 248А

          Задорожний В. До проблеми східнослов'янської огласовки давніх текстів [Текст]/ В. Задорожний // Київська старовина. - 2005. - № 5. - С. 3 – 16.
          Місце знаходження: а. 514

          Савченко І. Історичні витоки української пунктуації/І.Савченко // Київська старовина. -Київ:Київський славістичний університет, 2006. - №5. -С.58 - 65.
          Місце знаходження: а. 514

          Березяк В. Мова наших пращурів: від сивої давнини до сьогодення [Текст] /В. Березяк// Науковий світ. - 2011. - № 5. - С. 20-22.
          Місце знаходження: а. 248А



          Добірка посилань

                    Мова наших пращурів: від сивої давнини до сьогодення
                    Українська літературна мова
                    Як навчатися української літературної мови
                    Формування сучасної української літературної мови

          Бібліотека ЗНТУ