Літературно-музична композиція «От де, люде, наша слава!..»

 

«Так ось вона, Січ! Ось те гніздо,
звідки вилітають усі ті
горді й дужі, як леви!
Ось звідки розливається воля
в козацтво на всю Україну?»

М. В. Гоголь "Тарас Бульба"



          19 жовтня у залі Наукової бібліотеки ЗНТУ відбулося свято «От де, люде, наша слава!…», присвячене Дню українського козацтва, Покрові Пресвятої Богородиці та Хортиці – колисці українського козацтва.
          Сьогодні великої ваги набуває відродження українського козацтва, бо це і відродження України. 14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці, в нашій державі відзначається День українського козацтва. З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Запорожці, зокрема, мали на Січі церкву на честь Покрова Пресвятої Богородиці з іконою її Покрова. Окрім того, на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, яка обирала гетьмана, визначала, як козацтву жити далі. Тому символічно, що це свято встановлене Указом Президента від 07.08.1999 р., припадає саме на цю дату.
          Святковий захід відбувся за участю цікавих та поважних людей нашого міста. До бібліотеки були запрошені:
    - етнолог, письменник Національної спілки письменників України, духовний провідник Рідної православної віри Яна Яковенко;
    - старший науковий співробітник відділу охорони природи Національного заповіднику «Хортиця» Василенко Сергій Валентинович;
    - доцент кафедри дизайну Чоп Володимир Миколайович;
    - член Спілки композиторів, поет, художник, артист кінного театру на острові Хортиця Стариковський Олександр Олександрович;
    - запорізький творчий колектив «Острівок».

      

          Серед учасників заходу були і студенти ЗНТУ: Безверха Анастасія та Кривонос Анастасія – гр. МТУ-134, Сізов Іван – гр. ІФ-223. Глядачі – студенти груп МТУ-134, ГП-215 та співробітники університету.
          Програма видалася насиченою, цікавою, пізнавальною. Тут лунали пісні та вірші про славних запорізьких козаків, про Хортицю та Запорізьку Січ, автори яких відомі запорізькі поети: Віра Коваль, Петро Ребро, Яна Яковенко, М. Брацило, О. Суслова та інші.

          Гостя заходу етнолог та письменник Я. Яковенко, якій першій надали слово, прочитала власні вірші про українське козацтво, розповіла легенду про зародження острова Хортиця – духовного серця України, а також прокоментувала фільм про о. Хортиця, у зйомках якого Яна приймала участь. Цей фільм під назвою «Острів Хортиця» входить до циклу фільмів «Острова», знятих каналом ВВС.

          Також були продемонстровані фрагменти фільмів «Сім чудес України. Хортиця» та «Легенди Запоріжжя.Ч.2.(Три сакральних святилища)».
          Доцент кафедри дизайну ЗНТУ Володимир Миколайович Чоп, що знімався у фільмі «Легенди Запоріжжя», розповів студентам про містичні уявлення наших пращурів, довів деякі історичні факти.
          Серед поважних гостей був і Василенко Сергій Валентинович - старший науковий співробітник відділу охорони природи Національного заповіднику «Хортиця». Сергій Валентинович розповів про музей, присвячений історії козацтва, що діє на території Національного заповідника; про історико-культурний заповідник «Запорізька Січ», в якому відтворено побут українського козацтва.
          Та прогулюючись по Хортиці, ми не тільки доторкаємося до історії, а й насолоджуємося унікальною природою. Природа острова багатогранна. Сергій Валентинович продемонстрував глядачам рослини, які можна побачити на території Національного заповідника. Фотоматеріали, представлені гостем, вразили своєю кількістю, різноманітністю і красою.
          Підкреслили чарівну красу Хортиці вдалося й за допомогою фотовиставки «Осіння Хортиця». Автори наданих фоторобіт – запорізький фотограф Наталя Сємікіна, етнограф Яна Яковенко.
          Доречною у цьому контексті стала пісня на слова Л. Завальнюка «Осенняя мелодия» у виконанні Сізова Івана (гр. ІФ-223). Виконавець вразив аудиторію співучім голосом, відкритістю та щирістю почуттів.
          Глядачі оцінили й майстерне виконання віршів Анастасією Безверхою та Анастасію Кривонос (гр. МТУ-134).
          Справжньою перлиною заходу став музичний виступ запорізького кобзаря, члена Спілки композиторів, поета Стариковського Олександра Олександровича, який заспівав пісню «Запорожські козаки» та українську народну пісню «Отамане, батьку наш!».

      

          Додали святкового настрою й учасники творчого колективу «Острівок», у виконанні яких пролунали вірші і пісні за темою.

      

          Наприкінці свята ведуча заходу, бібліотекар Наталія Федько, розповіла гостям про сучасний стан українського козацтва, про Всеукраїнську федерацію «Спас», яка виховує майбутніх козаків. Були використані цікаві відеоматеріали, які відобразили сутність справжнього козака та сприяли піднесеному настрою глядачів.
          А ще Наталя нагадала всім, що 14 жовтня – це й День захисника України. Саме українські козаки завжди були і є справжніми захисниками нашої країни, які боролися за право називати Україну незалежною, суверенною державою. Ведуча заходу побажала юнакам-студентам бути справжніми козаками, брати приклад із запорізьких козаків і тоді ніякий ворог нас не подолає!

     

Бібліотека ЗНТУ